על הפעילות והתכניות

מה אנחנו עושים?

אנו מגיעים לישובים בפריפריה ומפעילים תכניות העשרה לילדים (כיתות ג-ו) במטרה לחשוף אותם לעולמות ידע חדשים, לחזק את תחושת המסוגלות שלהם ולקרב אותם לעולם ההשכלה הגבוהה.

איך אנחנו עושים זאת?

באמצעות "מעבדות ניידות" המצוידות בכל הדרוש ללמידה אנו מביאים תכניות מעולם המדע והטכנולוגיה שהנן ממאגר המסלול הירוק של משרד החינוך ובליוויו:

היצע תכניות אופנים לכיתות ג'-ו':

 עולם המדענים
עולם הקוד
אופנים באקדמיה
מידול והדפסת תלת ממד
ביו-רפואה
תכנית חקר (כיתות ו')

היצע תכניות אופנים למורים והורים:

סדנת הורים: ההורה בעידן החדש
תכנית חקר בבתי הספר
 תכנית הטמעת הדפסת תלת מימד כחלק מפדגוגיה חדשנית
אזורי פעילות

אנו פועלים בעשרות ישובים מרוחקים בפריפריה, הנמצאים בשטחן של הרשויות הבאות:

בדרום: אופקים, אל קאסום, מרחבים, נווה מדבר, קריית גת, שדות נגב, באר שבע, שפיר, אשכול, בני שמעון, חוף אשקלון, לכיש, מצפה רמון, ערד.

בצפון: טבריה, מגדל העמק, מרום גליל, משגב, עמק יזרעאל, עכו, עפולה, צפת, קרית שמונה, בית שאן, גלבוע, יקנעם, עראבה.

הערכה ומדידה

עמותת אופנים יוצרת שינוי של ממש בפריפריה – סקר שנערך לאחרונה על ידי חוקרים מהטכניון וממכללת תל חי הראה כי 23.5%  מבוגרי אופנים לומדים מתמטיקה בהיקף 5 יחידות לימוד, בעוד שאחוז הלומדים 5 יחידות מתמטיקה בצפון הארץ עומד על  8.2% ובדרום רק על 6.9%.  עמותת אופנים מקפידה למדוד ולהעריך את אפקטיביות הפעילות ואת השיפור המתמיד בתחושת המסוגלות ובפיתוח הסקרנות של הילדים.

כחלק מתהליך של בקרה וחתירה למקצועיות עורכת עמותת אופנים לאורך כל שנות פעילותה  תהליכים שונים של הערכה ומדידה פנים ארגוניים. החל ממדידה של איכות התכניות החינוכיות, תהליכי מישוב מקצועיים של צוות העמותה ובדיקה של אפקטיביות הפעילות.

במחקרי הערכה ומדידה שמקיימת העמותה נמצא:

  • רמה גבוהה מאוד של  שביעות רצון מהפעילות בקרב 91.7% מהמשתתפים.
  • עליה בתחושת מסוגלות עצמית.
  • חיזוק תחושת הביטחון ביכולת האישית.
  • אחוז גבוה של השתתפות בקבוצות לימוד של 4-5 יחידות בלימודי מתמטיקה ואנגלית בקרב בוגרים.
  • אחוז גבוה של בוגרים במגמות מדעיות טכנולוגיות.

      טכניון           תל חי

מתוך דוח מחקר בוגרים עבור עמותת אופנים אפריל 2016 :

 23.5% מבוגרי אופנים לומדים מתמטיקה בהיקף 5 יחידות לימוד.

פילוח אחוז הלומדים מקצועות מדעיים בהיקף 5 יחידות לימוד לעומת מחוזות דרום וצפון בישראל:

טבלת סקר בוגרים מעודכנת

הבוגרים נשאלו בסקר לגבי התחום בו ירצו  לעסוק בעתיד. מבין אלו שציינו מקצוע עתידי, 67% ציינו מקצוע המצריך תואר אקדמי. יתרה מכך, 58% מהבוגרים ציינו מקצוע אקדמי מדעי או טכנולוגי.

נמצאה שביעות רצון גבוהה מאוד של הבוגרים מפעילות אופנים. הבוגרים תופסים את ההשתתפות כחוויה חיובית ונעימה ושונה מחוגים אחרים בהם השתתפו במהלך חייהם.

"מאפיינים לימודיים אלו עשויים להוות בסיס טוב עבור הבוגרים לקראת לימודים באקדמיה ובחירה במקצוע עתידי בתחום המדעי או הטכנולוגי. חשוב להדגיש כי למרות העובדה שהשכלת הוריהם של רוב העונים בסקר זה הינה השכלה בסיסית (בעיקר תיכונית), ולמרביתם אין אח או אחות הלומדים באקדמיה, המאפיינים הלימודיים בחטיבה העליונה גבוהים יחסית. שילוב נתון זה עם שביעות הרצון הגבוהה מאוד שהתקבלה מפעילות אופנים, מרמז על מגמה אפשרית חיובית ל'שבירת' המעגל והנורמה המשפחתית, והבנה של הבוגר כי הוא יכול לבחור אחרת ממה שהוא מכיר מסביבתו הקרובה."

מפת אופנים, הפריפריה היא מרכז העשיה