עמותת אופנים הוקמה בשנת 2004 על ידי איש העסקים והיזם ד"ר חיים דהאן (זוכה אות מידות לאפקטיביות למשקיע חברתי פרטי לשנת 2014) במטרה לצמצם פערים ולקדם את שוויון ההזדמנויות בחינוך לילדים ביישובי הפריפריה בישראל.

חיים, גדל בשכונה ד' בעיר באר שבע, מתאר חוויה משמעותית מהילדות אותה הוא מגדיר כחוויית מפתח: הוא נפגש פגישה אקראית עם פרופ' ברגמן, חוקר מתחום המחשבים מאוניברסיטת בן-גוריון, אשר חשף אותו לעולם המחשבים באוניברסיטה. 

לדברי חיים מפגש זה השפיע על חייו במידה רבה – הוא החל להשקיע בלימודיו ולשאוף למצוינות, האוניברסיטה שהיתה "חלום מרוחק" הפכה למשהו נגיש ובר קיימא ואכן לימים הפך לדוקטור בעצמו ויזם מצליח בתחום הטכנולוגיה.

לאור זאת, שנים לאחר מכן, רצה חיים לייצר חווית מפתח משמעותית גם לילדים בפריפריה כפי שהוא חווה, כזו שתשפיע על מערך חייהם לטווח הארוך. הוא חבר לאנשי עסקים ויזמי היי-טק נוספים ויחד הגו את הרעיון המקורי של הסבת אוטובוס למעבדת לימוד טכנולוגית שתוכל להגיע גם לישובים מרוחקים ותחשוף את הילדים לעולמות תוכן חדשים ומרתקים.

הנחת היסוד שלנו, באופנים, היא שבכדי לייצר חוויות מפתח יש להנגיש את תחום המדע והטכנולוגיה לצעירים בפריפריה באופן חוויתי ומעצים.

למה דווקא בפריפריה? בישובים פריפריאליים, המרוחקים ממרכזי משאבים, יש פחות הזדמנויות להעצמה והתפתחות אישית התוצאה היא ייצוג חסר של בוגרי מערכת החינוך במגמות מדעיות, באקדמיה ובמקומות תעסוקה בתחומי מדע וטכנולוגיה.

נכון לשנת 2022 יותר מ-50,000 ילדים וילדות השתתפו בפעילות אופנים!

  בשנת 2009 זכתה עמותת אופנים במגן שר הרווחה לעמותות מצטיינות.

בשנת 2011 הוענק לעמותה "תו מידות לאפקטיביות" על ידי ארגון מידות, אשר קבע כי העמותה מצליחה לייצר ערך חברתי ולהביא לשינוי לטובה בחייהם של מוטביה. התו מתעדכן מדי כמה שנים ותקף עד 2021.

בשנת 2014 זכה מייסד ונשיא עמותת אופנים, ד"ר חיים דהאן, ב"אות התורם האפקטיבי בישראל" על תרומתו לקידום ילדי הפריפריה בישראל.

בשנת 2019 נבחרה עמותת אופנים ע"י הוועדה הכלכלית- חברתית של ארגון האו"ם ECOSOC, כארגון מייעץ בתחום קידום החינוך והייתה לארגון הישראלי הראשון והיחיד עד כה מתחום החינוך לזכות במעמד זה!


ארגון ECOSOC, הוא אחד משישה ארגוני האו"ם לקידום שת"פ בינ"ל בנושאי כלכלה וחברה, ופועל, בין היתר, לצד:
ועדת הביטחון של האו"ם, בית הדין הבינ"ל בהאג והועדה לזכויות אדם.